Psychoterapia w moim Gabinecie

 

W mojej pracy terapeutycznej staram się integrować różne koncepcje i metody. Korzystam przede wszystkim z psychodynamicznego rozumienia człowieka oraz z systemowej koncepcji relacji międzyludzkich. Bliski jest mi także nurt humanistyczny i egzystencjalny. Lubię i często wykorzystuję pracę z genogramem, czyli wspólne odkrywanie ukrytych przekazów i wskazówek do rozumienia jednostki w historii jej rodziny (technika szczególnie przydatna w terapii par). W razie potrzeby sięgam także do technik poznawczych i behawioralnych (praca kartka+długopis, projektowanie zadań lub eksperymentów do wykonania między sesjami) . Z powodzeniem stosowałam treningi relaksacyjne i wizualizacje. Czasem przydatne w pracy okazują się techniki medytacyjne, np. medytacja uważności (mindfulness).

 

Sposób pracy dostosowuję do potrzeb klienta, jego problemu, temperamentu i osobowości, oraz fazy terapii. W ciągu 15 lat praktyki psychologicznej pracowałam z osobami o szerokim spektrum problemów, począwszy od przejściowych trudności wywołanych życiową zmianą lub przewlekle trudną sytuacją, przez zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości, aż po zaburzenia z pogranicza psychoz.

 

Moim zawodowym mottem są słowa (i tytuł książki) Bruno Bettelheima "Sztuka oczywistości"*.

Wierzę, że każdy klient posiada klucz do rozwiązania własnych problemów. W terapii wspólnie odkrywamy rzeczy "oczywiste", ale jednak ukryte. Odpowiedzi okazują się proste, ale sztuką jest nie udzielenie komuś wskazówek i porad, lecz doprowadzenie drugiej osoby po nitce do kłębka. Wtedy znajduje się rozwiązanie dla klienta najlepsze, a zachodzące zmiany są trwałe. Po "udanej" terapii klient sam zostaje swoim terapeutą, i w kolejnym kryzysie poradzi sobie znacznie lepiej.

 

Pracuję także w formie konsultacji i poradnictwa. W sytuacji gdy psychoterapia nie jest konieczna, udzielę Państwu wskazówek diagnostycznych (jak rozumieć doznawane trudności - czy to już zaburzenie, czy tylko przejściowy kryzys?), doraźnych porad (np. wychowawczych), czasowego wsparcia w trudnej emocjonalnie sytuacji lub pokieruję do innych, bardziej odpowiednich instytucji. 

 

Zapraszam do kontaktu osoby dorosłe, rodziców dzieci w każdym wieku, młodzież, pary. Aktualnie nie prowadzę w Gabinecie terapii indywidualnej dzieci poniżej 15 roku życia.

 

*Bettelheim Bruno, Rosenfeld A. Alvin, Sztuka oczywistości. Książka o prostej, a zarazem trudnej sztuce jasnego oglądu. Dom Wydawniczy Limbus, Bydgoszcz 1995.